Orman ve Su İşleri Bakanlığı ile Projeler Başlatıldı

Orman ve Su İşleri Bakanlığı ve TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi arasında “Havza Bazında Hassas Alanların ve Su Kalitesi Hedeflerinin Belirlenmesi” ile “Ülkemiz Kıyı ve Geçiş Sularında Tehlikeli Maddelerin Tespiti Ve Ekolojik Kıyı Dinamiği Projesi” sözleşmeleri 27.09.2012 tarihinde TÜBİTAK Başkanı Prof.Dr.Yücel Altunbaşak ile Su Yönetimi Genel Müdürü Prof.Dr. Cumali Kınacı tarafından imzalandı.

İmza törenine TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Yücel ALTUNBAŞAK ile Orman ve Su İşleri Bakanlığı Müsteşarı Prof. Dr. Lütfi AKÇA, Su Yönetimi Genel Müdürü Prof. Dr. Cumali Kınacı, TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi (MAM) Başkan Vekili Prof. Dr. İbrahim Dinçer ve projede yer alan kurumlardan yetkililer katıldı.

Havza Bazında Hassas Alanların ve Su Kalitesi Hedeflerinin Belirlenmesi Projesinin amacıTürkiye’deki 25 su havzasında bulunan yüzeysel sularda ve yeraltı sularında su kirliliği açısından hassas su alanlarının, nitrata hassas su alanlarının ve bu alanları etkileyen hassas bölgelerin tespiti ve su kalitesi hedefleri ile su kalitesinin iyileştirilmesi için alınacak tedbirlerin belirlenmesidir.

Ülkemiz Kıyı ve Geçiş Sularında Tehlikeli Maddelerin Tespiti Ve Ekolojik Kıyı Dinamiği Projesinin amacı; Türkiye kıyılarını yansıtacak şekilde ülkemiz kıyılarında seçilecek pilot alanlarda bulunan/bulunması muhtemel tehlikeli maddelerin ve bu maddelerin ekosisteme etkilerinin tespit edilmesidir.

Ülkemiz için kritik önem taşıyan bu projeler sayesinde Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından, Türkiye’nin Avrupa Birliğine katılımı ve uyumu sürecinde uygulamaya konulması gereken Su Çerçeve Direktifi gerekliliklerinin yerine getirilmesi konusunda önemli aşamalar kaydedilmiş olacaktır.

18.09.2013
-A +A