Temiz Üretim

Ülkemizde ilk kez 1999 yılında gündeme gelen Ulusal Temiz Üretim Merkezi kurulması düşüncesi, 06/04/2013 tarihinde TÜBİTAK Bilim Kurulu tarafından alınan karar gereği hayata geçirilmiştir. Söz konusu kararda “Ulusal Temiz Üretim Merkezi” işlevini üstlenecek olan TÜBİTAK MAM Çevre Enstitüsü, bu tarihten sonra Çevre ve Temiz Üretim Enstitüsü olarak yapılandırılmıştır.

Enstitünün temiz üretim konusundaki çalışmaları kapsamındaki faaliyet alanları Ar-Ge projeleri geliştirmek ve yürütmek; teknoloji transferi ve iyi uygulamaların yaygınlaştırılması için projeler yürütmek; ulusal düzeyde farkındalık yaratmak; uzman kadrosu ve kapasite oluşturma için eğitim organizasyonları düzenlemek; sanayi sektörü için teknik destek sağlamak, kurumsal kapasiteleri geliştirmek; uluslararası kuruluşlarla işbirliği yapmak olarak belirlenmiştir. TÜBİTAK MAM Çevre ve Temiz Üretim Enstitüsü araştırma grupları uzmanlık ve çalışma alanları açısından iç içe ve birbiri ile ilişkili faaliyetler yürütmektedir. Genel olarak temiz üretim konusu da multidisipliner bir alan olup özellikle sanayide eko-verimlilik çözümlerine yönelik öncelikli alanlarda çalışmalarını yürütmektedir. Bu kapsamda Temiz Üretim Birimi %28’i doktora, %72’si yüksek lisans eğitimini tamamlamış araştırmacı ekibiyle faaliyetlerini aşağıdaki başlıklar halinde sürdürmeyi hedeflemektedir:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Temiz Üretim Birimi hakkında detaylı bilgi almak için lütfen http://www.temizuretimmerkezi.org  sayfamızı ziyaret ediniz.

-A +A